Жүгіру жолы • Қазіргі заманғы мектеп-лицей-бұл баланың кең білім тәжірибесін жинақтайтын орын
Кіру
AA+
Жүгіру жолы • Қазіргі заманғы мектеп-лицей-бұл баланың кең білім тәжірибесін жинақтайтын орын

 

Күні: 05.01.2023

Тақырыбы: Білім беру технологияларының оқу үрдісіндегі рөлі

Қатысқандар 47 адам: мектеп-гимназиясының әкімшілігі, педагогтар

Күн тәртібі

1 Білім беру технологияларының оқу үрдісіндегі рөлі

Зерттеуші-педагогтар: Ремезова Е.В.

Виниченко О.В., Глушкова Е.С., Мырзалиева Ұ.Т.

2 Қалалық және облыстық ОӘЖ-не ұсынылған авторлық жұмыстар мен өзгертілген курс бағдарламаларына сараптама:

 

  • Әдістемелік нұсқаулар мен хрестоматиялық материал (мәтіндер жинағы, 4-сынып) «Бастауыш мектепте сабақтағы оқу сауаттылығын қалыптастыру»

Директордың ҒӘЖ орынбасары Ахметова А.Е.,

сарапшы-педагог Муслимова Д.Х.,

сарапшы-педагог Баданова Г.М.

  • «Жаратылыстану» пәні бойынша бастауыш сыныптағы тәжірибелер мен эксперименттер жинағы, 3 сынып

Директордың ҒӘЖ орынбасары Ахметова А.Е.,

  зерттеуші-педагог:  Хилимончик Н.А.,

  зерттеуші-педагог:  Высокоборская Л.Е.

 

Бірінші сұрақ бойынша келесі педагог-зерттеушілер тыңдалды: Ремезова Е.В., Виниченко О.В., Глушкова Е.С., Мырзалиева Ұ.Т.

СЭР қазақ тілі сабақтарында

Тіл – адам мен адамды, ұлт пен ұлтты жақындастыратын  өзгеше қатынас құралы. Тілмен сөйлесу  – адамзат баласы үшін тысқары  бір дүние емес. Адам баласы бірнеше тілде сөйлеседі.    Жер бетінде бар адамзат тілдерін күнделікті өмірдегі қарым- қатынас  барысында үнемі заман талабына, уақыт ағымына қарай өзгеріп, дамып, жетіліп отырады. Орыс мектептерінде өтілетін қазақ  тілі сабақтарының мақсаты – оқушылардың  сөздік қорын дамыту,  дұрыс сөйлеуге, сауатты  жазуға үйрету, сөйлем құрылысын меңгерту, қазақ тіліне тән дыбыстарын айтып, сөз ішінен ажырата білуге үйрету. Оқушылардың білімін  арттыру үшін сабақта жаңа технологияларды қолдана білу керек. Оқыту технологиясы мен әдістеме ғылымы бір-бірімен тығыз байланысты. Әдістеме ғылымы «Нені оқыту керек?», «Не үшін оқыту керек?», «Қалай оқыту керек?» деген сұрақтарға жауап іздесе, оқыту технологиясы «Қалай нәтижелі оқытуға болады?» деген мәселенің шешімін іздейді. Нақты тоқталар болсақ «Wordwall», «Plickers» программалары арқылы сабаққа тиімді, білім алушыларды қызықтырып, қызығушылықтарын арттыратын қолданып жүрген  интерактивті тапсырмаларға тоқталып, көрсетіп, сіздермен бірге бірнеше тапсырманы тәжірибе жүзінде орындайық.  

 Ал енді қазақ тілі пәнінен  2- сынып оқушыларына арналған электронды дидактикалық көмекші құралды назарларыңызға  ұсынамыз. Осы жинақта берілген түрлі деңгейдегі тапсырмалар арқылы                                                                 -оқушының жеке қабілеті  айқындалады;                                                                                     -іштей бір-бірінен қалмауға  тырысады;                                                                                -тапсырманың күрделену деңгейіне сәйкес оқушының  қабілеті артады;           - сынып оқушылары толық  бағаланады;                                                                           - әр бала өз деңгейіне, қабілетіне қарай талпынады, бағаланады.                                     - нақты, дәл, анық жауап  беруге үйретеді 

Әрдеңгейлі оқыту

Сыныптық-сабақ жүйесі жағдайында саралап оқыту оқу-тәрбие процесінің даралануын қамтамасыз етеді.

Қазіргі уақытта педагогикалық оқытудың ең перспективалы және тиімді технологияларына оқушыларды деңгейлік саралау оқыту болып табылады. Білім берудің тұлғалық-бағдарлы сипатына сүйене отырып, мектеп оқушыларының жақын даму аймағын және ізгілендіру мен демократияландырудың іргелі идеяларын ескере отырып, дамыта оқыту принципін жүзеге асыруға бағытталған.

Сын тұрғысынан ойлау

Сын тұрғысынан ойлау –  жаңа сұрақтар қою, әртүрлі дәлелдер келтіру, тәуелсіз, ойластырылған шешім қабылдау қабілеті

Мақсаты:

* Оқушылардың оқуда ғана емес, оқу өмірінде де қажет ақыл-ой дағдыларын дамыту

* Өзіндік пікірін дамыту, дәлелдер тізбегін құра білу, өз ойын анық және сенімді жеткізу.

* Қоғамға шығармашылық және сыни тұрғыдан ойлайтын, өзекті мәселелерді сәтті шешетін, болып жатқан өзгерістерді бақылай алатын азаматтар қажет.

* Жаңаша ойлау стилін қалыптастыру.

* Тұлғаның негізгі қасиеттерін дамыту

* Аналитикалық, сыни тұрғыдан ойлауды дамыту.

 

Іске асыру кезеңдері:

Балаларға алған білімдерімен белсенді жұмыс істеуге мүмкіндік беру үшін технология авторлары сабақты әдеттегі схема бойынша құруды ұсынады: кіріспе - негізгі бөлім - қорытынды.

1 кезең – «Сынақ»

2 кезең – «Түсіну»

3-кезең «Рефлексия»

Ойын технологиялары

«Ойын – баланың рухани әлеміне қоршаған әлем туралы өмірлік идеялар мен түсініктер ағыны ағып жатқан үлкен жарқын терезе. Ойын – ізденімпаздық пен құмарлықтың алауын тұтандыратын ұшқын. (В.А.Сухомлинский)

Ойын технологиялары – оқушылардың шығармашылық және ізденіс деңгейіндегі жұмысын ғана емес, сонымен қатар кез келген пәнді меңгерудегі күнделікті қадамдарды қызықты және тартымды етуге мүмкіндік беретін оқытудың бірегей түрлерінің бірі.

Сабақтың тиімділігін қалай арттыруға болады? Балалардың қызығушылығын қалай оятуға болады? Мұғалімніңтамаша көмек құралы – ойын.

АКТ-ны қолдану қазіргі сабақтың міндетті бөлігі дерлік. Компьютерлік оқыту ойындары оқу процесінде қажет және таптырмас болвп табылады. АКТ-ны сабақта қолдану, сөзсіз, қажет. Бір шектен екіншісіне асықпау маңызды. Барлығы қалыпты жағдайда болуы тиіс. Бастауыш мектепте оқу материалын берудің ерекше жарқын түрі жаңа білімді күшті меңгеруге ықпал етеді. АКТ-ны қолданатын сабақтар тек балаларға ғана емес, мұғалімнің өзіне де қызықты. Олар мұғалімнің де, оқушының да өзін-өзі дамыту мүмкіндігін білдіреді.

Бастауыш сынып сабақтарындағы денсаулық сақтау технологиялары

          «Денсаулықты сақтайтын технологиялар» ұғымы барлығын біріктіреді

қалыптастыру бойынша білім беру мекемесінің қызмет бағыттары, оқушылардың денсаулығын сақтау және жақсарту.

Денсаулық сақтау технологиялары – бұл баланы оқытудың шарттары мектеп (стрестің болмауы, талаптардың сәйкестігі, әдістердің сәйкестігі оқыту және тәрбиелеу); оқу процесін ұтымды ұйымдастыру (жасына, жынысына, жеке ерекшеліктеріне және  гигиеналық талаптар); тәрбиелік және физикалық талаптарға сәйкестігі баланың жастық мүмкіндіктерін жүктеу; қажетті, жеткілікті және ұтымды ұйымдастырылған қозғалтқыш режимі.

 

         Денсаулықты сақтайтын білім беру технологияларының айрықша белгілері:

- түзеу мен авторитаризмнің болмауы

- оқытуды даралау элементтері

- мұғалімдер мен студенттердің салауатты өмір салтына мотивациясының болуы

- оқуға деген қызығушылық, сабаққа баруға құштарлық

- дене тәрбиесінің болуы

- гигиеналық бақылаудың болуы.

 

         Баланың денсаулығы, оның әлеуметтік-психологиялық бейімделуі, қалыпты өсу мен даму негізінен ол өмір сүретін ортамен анықталады. 6 жастан 17 жасқа дейінгі бала үшін бұл орта – білім беру жүйесі, өйткені уақыттың 70%-дан астамы оқу орындарында болумен өтеді.

«Денсаулықты сақтау шарттары»:

- СанПиН талаптарын орындау

- сабақтың кезеңдерін ұстану

- топтық жұмыс әдістерін қолдану

- интерактивті әдістерді қолдану

           Бұл денсаулықты сақтау әрекеттері байқалатын сабақ:

- сабақтың оңтайлы тығыздығы

- оқу жүктемесінің көлемін жеке мөлшерлеу және оны уақыт бойынша ұтымды бөлу

- оқу іс-әрекетінің түрлерін (өздік жұмыс, оқулықпен жұмыс (ауызша және жазбаша), шығармашылық тапсырмалар және т.б.) кезектесу.

- сабақтағы сауықтыру сәттері: дене шынықтыру минуттары, динамикалық үзілістер

- релаксация минуттары, тыныс алу жаттығулары, көзге арналған жаттығулар, белсенді нүктелерді уқалау.

Екінші сұрақ бойынша  директордың ҒӘЖ орынбасары Ахметова А.Е., сарапшы-педагог Муслимова Д.Х., сарапшы-эксперт Баданова Г.М. тыңдалды.

«Бастауыш мектепте сыныпта оқу сауаттылығын қалыптастыру» атты әдістемелік ұсыныстар сыныпта оқу сауаттылығын дамыту бойынша оқу-тәрбие процесін ұйымдастыруда әдістемелік қамтамасыз ету мақсатында әзірленіп, қазіргі заманғы бастауыш білім берудің мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізуге бағытталған. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік стандартының талаптарына сәйкес. Жұмыстың практикалық маңыздылығы оның материалдарын бастауыш сынып мұғалімдерінің жұмысында, сонымен қатар одан әрі зерттеу жұмыстарында пайдалану мүмкіндігімен анықталады. Балаларға кітап оқу – педагогиканың өзекті тақырыбы.

Әдістемелік нұсқаулардың мазмұны оқу сауаттылығын қазіргі әлемдегі негізгі адам құзыреті ретінде сипаттайды; кіші мектеп оқушыларының оқу сауаттылығын  қалыптастыру бойынша жұмысты ұйымдастыру құрылымдалған, бастауыш мектеп түлегі «Құзіретті оқырман» үлгісі сипатталған. Материал жүйеленген, қолжетімді және анық берілген, практикалық бағыттылығы мен маңызы бар.

Әдістемелік ұсыныстарға қосымшада «Оқу сауаттылығын қалыптастыру бойынша мәтіндер жинағы, 4-сынып» берілген. Жұмыстың жаңалығы мәтін мазмұнына сәйкес тапсырмалар құрастыру тәсілін өзгертуден, оқушылардың көркемдік және ассоциативті ойлауын дамытудан тұрады.

           Бұл нұсқаулық мұғалімдерге мазмұнды оқу стратегиялары және оқушылардың оқу сауаттылығын қалыптастыру жұмыстарын ұйымдастырудың мүмкін нұсқалары туралы білім береді.

Бұл әзірлеменің тәжірибелік құрамдас бөлігі «Қостанай қаласы білім бөлімінің № 5 «А» мектеп-гимназиясы» КММ екі мектебі мен «Қостанай қаласының № 18 мектеп-гимназиясы» КММ базасында қалыптастырылып, сынақтан өтті. Нәтижесі екі мектептің инновациялық педагогикалық тәжірибесін енгізу туралы актілерде ұсынылған және оқушылардың білім мен дағдылар сапасының оң динамикасын көрсетеді.

Екінші сұрақ бойынша директордың ҒӘЖ орынбасары Ахметова А.Е., Хилимончик Н.А.,зерттеуші-педагог, Высокоборская Л.Е., зерттеуші-педагог тыңдалды.

«Жаратылыстану пәні бойынша бастауыш мектепте жүргізілген тәжірибелер мен эксперименттер» жинағы оқушылардың эксперименттік және тәжірибелік іс-әрекеттерін қамтиды және балалардың себеп-салдарлық байланыстарды түсінуі үшін үлкен маңызға ие, оқушылардың зерттеуге қызығушылығын оятады, ақыл-ойын дамытады, танымдық белсенділік пен қызығушылықты оятады. Бастауыш сынып оқушыларының зерттеу дағдылары қалыптасады, өйткені алынған нәтижелерді талдау, салыстыру, жіктеу және жалпылау үнемі қажет.

        Жинақта эксперимент кезінде бақылау барысында алынған оқушылардың бар идеялары негізінде құрылған тәжірибелер мен эксперименттер бар. Эксперименттер мен тәжірибелерді орындау оңай, қымбат жабдықты қажет етпейді және іс жүзінде қауіпсіз. Бірақ ол мұғалім мен балалардың қауіпсіздік ережелерін міндетті түрде сақтауын талап етеді. Барлық күрделі процедуралар, эксперименттер мен эксперименттерді орындау тәртібі мұғалімнің басшылығымен жүзеге асырылады

  

Шешім

  1. Білім беру технологияларын оқу үрдісінде қолдану

     (мерзімі: үнемі, жауапты: мектеп әкімшілігі, мектеп-гимназиясының           

      мұғалімдері)

 

  1. Әдістемелік ұсыныстар мен оқулықтарды (мәтіндер жинағы, 4-сынып)

    қалалық және облыстық ОӘК «Бастауыш мектепте сыныпта оқу           

    сауаттылығын қалыптастыру» және 3-сынып арналған «Жаратылыстану пәні                 

    бойынша бастауыш сыныптағы эксперименттер мен тәжірибелер» жинағын

    ұсыну.

(мерзімі: 2023 ж. наурыз айына дейін,

жауапты: директордың ҒӘЖ орынбасары Ахметова А.Е.)

 

Мектеп-гимназиясының директоры:                                         Г.Сапанова

 

Хатшы: Жумобаева А.О.